4 Ekim 2019

|

Yazan:: akdeniz

|

Kategori: : Atatürk Köşesi

Atamıza Mektuplar – Azra GİRGEÇ – 7/C

Sevgili ATAM,
Ben bize bıraktığın cennet yurdun bir köşesinden sana sesleniyorum. Seni hiç görmedim, seninle konuşamadım. Seninle aynı havayı teneffüs edemedim ama seni her zaman yüreğimde taşıdım. Küçüklüğümden bugüne kadar her zaman içimde iyi bir his oldu. Senin sayende bütün Türkiye ve Türk Halkı her zaman huzur ve barış içerisinde olacak.

Mustafa Kemal’im, senin o denizden mavi gözlerinde ne var bilmiyorum. Her baktığımda vücudumu güven kaplıyor. Bazen seni düşünüyorum; Çünkü seni anlamak istiyorum. Bütün bu yaptıklarını nasıl başardın diye bir kez daha düşünüyorum. Dediğin sözü hatırlıyorum sonra “Bir Türk Dünyaya bedeldir.” Tüm ömrünü bir millete adayan tek lider sensin. Vatanı için gözünü kırpmadan canını feda edecek tek komutan, askerlere “Size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum.” Diyen tek lidersin. Kim bilir ne kadar özlemişsindir. Anafartalar’ı, Çanakkale’yi, İzmir’i… Belki hala özlemini duyuyorsundur. Samsun’a ayak bastığın ilk günün… Bize ders olarak anlatılan Çanakkale’den Arıburnu’ndan insanımın sesini. Bandırma vapuruyla, Samsun’a yol aldığın Karadeniz’den köpük köpük deniz kokusunu gönderiyorum sana. Sana layık olabilmek için çok çalışıyorum Atam. Bize emanet ettiğin Cumhuriyete sahip çıkabilmek için çok çalışıyorum. Bütün zorluklara rağmen başarma ve kazanma azmini kendimde buluyorum. Muhtaç olduğum kudretin damarlarımdaki asil kanda mevcut olduğunu biliyorum.

Mektubumun sonunda sevgili Atatürk, bize inanmanı, bize güvenmeni ve sonsuzluk uykusunda rahat olmanı diliyorum. Bizler hepimiz ileride doktor, öğretmen, mühendis olacağız. Bizler, senin yenilikçi, coşkun ruhunu taşıyan MUSTAFA KEMALLER olarak yetişeceğiz. Sana söz veriyorum. Sana bunları anlatıp, sesimi sana duyurabildiğim için, ulusumun selamını sana iletebildiğim için mutluyum. Mutluyum çünkü bende bir Mustafa Kemal’im!

Azra GİRGEÇ
7/C 233